Altány a pergoly do každé zahrady

Altány a pergoly do každé zahrady

v Inspirace, Pergoly a přístřešky,

Altánek, pergola či jiný přístřešek je pěknou ozdobou každého dvorku či zahrádky. Navíc se dá prakticky využít s rodinou nebo s přáteli. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém poradíme, na co se při výběru altánu zaměřit nebo kam jej na svou zahradu umístit. Dbejte především na výběr kvalitních materiálů, které zaručí jeho dlouhou životnost.

Altánky pro příjemné posezení

Altánek či pergolu si pořídí ten, kdo chce trávit na své zahradě volný čas, ale nemá zájem o terasu, která by byla přímo u jeho domku. Případně lze terasu tímto altánem rozšířit. Moderní zahradní altánky jsou běžně dřevěné, doplněné kvalitní střešní krytinou. V altánu je obvykle místo na stůl, lavici či pár židlí. Po jeho stranách můžete během léta zavěsit truhlíky s květinami, které mu přidají na útulnosti. Takový altán je pak možné využívat třeba ke grilování i k dalším venkovním aktivitám.

Altán či pergolu doporučujeme situovat na jižní nebo západní stranu domu, rozhodně ne na severní. Ta je totiž obvykle chladná a nejvíce větrná. Altán může být umístěný volně v zahradě nebo v návaznosti na váš dům. Pěkně vypadá také v kombinaci se skalkou nebo s jezírkem. Jestliže si nevíte s jeho umístěním rady, můžete se obrátit i na zahradního architekta.

Dalších 4 fotografií

Zahradní domky nejen pro vaše nářadí

Zajímavou alternativou k altánu může být i zahradní domek, který poslouží k posezení i k uložení nářadí a dalších sezónních předmětů. Zahradní domek využijete především tehdy, když nemáte ve svém rodinném domku k dispozici příliš prostoru.

Dřevo je kvalitní, trvanlivý a také velice přirozený materiál, který vynikne i v kombinaci se zděnou stavbou. Vyrábějí se z něj nejen pergoly a domky, ale také přístřešky pro auta nebo garáže. Pěkná dřevěná garáž vás navíc ani nevyjde tak draze. Pokud na ní tedy chcete ušetřit, co se týká peněz – ne kvality, do dřeva určitě investujte. O stavbu se však nepokoušejte sami, raději ji svěřte specializované firmě, která zajistí materiály i montáž podle vašich představ.

vhodné stínění interiéru a teras najdete v dalších článcích. Doporučujeme venkovní screenové rolety jako boční stínění na pergoly a prosklené fasády.

Diskutujte s námi

comments powered by Disqus